Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - POLAND BEAUTIFUL
   
COUNTRY:
         
 

GO Poland
   
Grupa GMI
   
   
A beautiful world
   
Anonimus
   
   
Polonia
   
Anonimus
   
   
Miss Polonia
   
Anonimus
   
   
Polska w liczbach
   
Anonimus
   
   
Smak Polski
   
Anonimus
   
   
Klimat Polski
   
Anonimus
   
   
Kultura w Polsce
   
Anonimus
   
   
Znani Polacy
   
Anonimus
   
   
Media
   
Anonimus
   
   
Parki narodowe
   
Anonimus
   
   
Fauna i flora
   
Anonimus
   
   
Zwiedzanie
   
Anonimus
   
   
Pod. administracyjny
   
Anonimus
   
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
GMI
   
   
Kontakt:
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
   
   
   
 
   
PLAY STORY OF POLAND
   
   
   
Smaczny Polski chleb
   
 
 
   
 
   
 
   
Podział administracyjny  
Flagi Państw  
Flagi Państw  
Kultury świata  
Państwa świata  
   
 
   
 
Zobacz również Słowacja  
Zobacz również Czechy  
Zobacz również Węgry  
   
 
   
 
Zobacz również Austria  
Zobacz również Chorwacja  
   
 
   
 
Pozostałe Państawa Świata  
   
 
   
Literatura patriotyczna  
   
 
   
 
   
 
   
 
Poland News Professional - Polski Hymn Narodowy i Literatura patriotyczna  
   
 
 
   
   
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
 
 
 
 
Śląsk  
 
Wersja MP3 do odsłuchania | Zobacz galerię
Megaregion Region karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Zewnętrzne Karpaty Zachodnie
Makroregion Beskidy Zachodnie
Mezoregion Gorce
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska:
– woj. małopolskie

– powiat limanowski, powiat nowotarski

Śląsk

Turystyka

Województwo Śląskie leży w południowej części Polski, granicząc od południa z Republiką Słowacką i Republiką Czeską, od zachodu z województwem opolskim, od północy z łódzkim, a od wschodu z małopolskim i świętokrzyskim.

Na obszarze 12.300 km2 mieszka prawie 5 milionów osób. Pod względem powierzchni jest 14. województwem w kraju, natomiast pod względem zaludnienia drugim.

Zapraszamy do Województwa Śląskiego jednego z najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. Zapraszamy do krainy nieskazitelnej przyrody, bujnego życia kulturalnego i zróżnicowanego krajobrazu.

To tutaj w Częstochowie, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „bije serce narodu". Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny odwiedza corocznie blisko pięć milionów pielgrzymów z całego świata.

Pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny

Jury Krakowsko-Częstochowskiej są wymarzonymi miejscami do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno zimą, jak i latem.

Zamek Książąt Pszczyńskich z urokliwym zespołem pałacowo-parkowym w Pszczynie, średniowieczne ruiny zamków obronnych na „Szlaku Orlich Gniazd" są najsłynniejszymi obiektami z długiej listy zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne.

Na Śląsku znajdują się również niepowtarzalne i unikatowe zabytki dawnej techniki. Podziemny spływ łodziami wzdłuż korytarzy Zabytkowej Kopalni Rud Srebronośnych oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, skansen „Królowa Luiza" w Zabrzu,  Muzeum Piwowarstwa w Tychach są miejscami, które trzeba zobaczyć.

Z Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice" w Pyrzowicach można bezpośrednio dolecieć do kilkunastu miast w Europie, Azji i Afryce. Dzięki najlepiej rozwiniętej w Polsce sieci dróg autostradowych i ekspresowych łatwo do nas dojechać samochodem. Połączenia kolejowe sieci InterCity oraz EuroCity zapewniają szybką komunikację do stolicy regionu Katowic z innych miast Polski i Europy.

Czterobarwne logo regionu tworzą kolory: żółty, zielony, niebieski i czarny.

Turystyka aktywna

Zapraszamy w Beskid Śląski i Żywiecki - pasma górskie położone w południowej części województwa. Beskidy są wymarzonym miejscem do uprawiania sportów narciarskich. Na amatorów „białego szaleństwa" czeka kilkaset stoków zjazdowych, z których większość jest sztucznie naśnieżana i oświetlona. W sezonie zimowym funkcjonuje tu ponad 150 wyciągów narciarskich oraz kilka kolejek linowych - gondolowa na Szyndzielnię w Bielsku-Białej, krzesełkowe na Skrzyczne w Szczyrku i Czantorię w Ustroniu oraz linowo-szynowa na górę Żar.

W Szczyrku - najpopularniejszym ośrodku sportów zimowych - dostępnych jest 60 km tras zjazdowych, w większości posiadających homologację FIS. Świetne warunki do uprawiania narciarstwa panują także w: Korbielowie, Brennej, Ustroniu, Istebnej oraz w Wiśle, gdzie mieszka Adam Małysz, mistrz świata i triumfator Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na stokach urokliwych Beskidów spotkać można wielu miłośników nowych rodzajów narciarstwa: funcarvingu i ski-alpinizmu. 

Beskidy latem są idealnym miejscem na uprawianie turystyki pieszej. Piękne krajobrazy, nieskazitelna przyroda, sieć znakowanych szlaków turystycznych oraz liczne schroniska to atuty naszych gór. W Beskidach działa wiele hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater o wysokim standardzie i przystępnej cenie.

Północna część województwa to tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie wapienne ostańce, bramy skalne i iglice tworzą idealne warunki do uprawiania wspinaczki skałkowej, a liczne jaskinie stanowią prawdziwy raj dla grotołazów. Nad głowami wędrujących turystów pojawiają się kolorowe skrzydła lotni i paralotni.

Jura, bo tak zwyczajowo nazywa się Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, to również wyśmienite tereny do jazdy rowerowej. Liczne ścieżki przygotowane z myślą o amatorach dwóch kółek pozwalają na aktywne korzystanie z uroków tej części regionu.

Beskidy i Jura to miejsca dobrze znane także amatorom sportów ekstremalnych, takich jak: paintball, jazda na quadach czy skoki na bungee.

Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie oraz zbiorniki Czaniec i Poraj odwiedza wielu miłośników sportów wodnych i wypoczynku nad wodą.

Turystyka uzdrowiskowa

Liczne ośrodki sanatoryjne, położone na stokach Równicy w Ustroniu, stanowią bogate zaplecze leczniczo-wypoczynkowe Beskidów. Nasze sanatoria są idealnym miejscem do leczenia chorób reumatycznych i narządów ruchu, chorób dróg oddechowych oraz chorób układu krążenia.

Ośrodki wyposażone w nowoczesną aparaturę medyczną i urządzenia oferują kąpiele w solance jodobromowej, zabiegi borowinowe, zabiegi światło- i elektrolecznicze, krioterapeutyczne, inhalacje, masaże oraz gimnastykę.

Naturalne warunki lecznicze oraz dobrze zorganizowana infrastruktura sanatoryjna znajduje się również w Goczałkowicach Zdroju. Działające tam sanatoria pozwalają leczyć choroby narządów ruchu, w szczególności schorzenia reumatologiczne oraz stawy po urazach, a także niektóre schorzenia układu nerwowego. Ośrodki zapewniają kuracjuszom bogaty wachlarz usług medycznych, w tym krioterapię.

Dziedzictwo kulturowe

Zamki i pałace

Na Śląsku znajduje się kilkadziesiąt zamków i pałaców, pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne. Prawdziwą perłą pośród nich jest zespół pałacowo-parkowy książąt pszczyńskich w Pszczynie, w którym mieści się Muzeum Zamkowe. Obiekt zbudowany w stylu francuskiego neorenesansu z wyśmienicie zachowanymi wnętrzami otacza rozległy park krajobrazowy. Nieopodal, w Promnicach znajduje się urokliwy Zameczek Myśliwski, dawna rezydencja książąt pszczyńskich, w którym obecnie funkcjonuje luksusowy hotel i restauracja.

Pograniczny charakter regionu dokumentuje kilkanaście zamków obronnych wzniesionych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, leżących na „Szlaku Orlich Gniazd". Wiele obiektów przetrwało w stanie ruin. Do najbardziej malowniczych należą pozostałości zamku w Ogrodzieńcu, niedaleko Zawiercia, oraz zamków w Olsztynie, Bobolicach i Mirowie.

Śląskie pałace, zbudowane w XVIII i XIX w., w przeszłości były reprezentacyjnymi siedzibami rodzin ziemiańskich oraz właścicieli fabryk i kopalń, obecnie pełnią funkcję hoteli, muzeów lub szkół. Na Zadnim Groniu w Wiśle oddano do użytku, po remoncie, Zamek Prezydencki, który przed II wojną światową pełnił rolę górskiej rezydencji prezydenta RP, Ignacego Mościckiego. Obecnie mieści się tam siedziba głowy państwa. Miejsce to udostępniane jest również turystom. 

Kultura ludowa

Folklor górali beskidzkich, mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia kultywowany jest przez liczne amatorskie zespoły ludowe. W Koszęcinie natomiast ma swoją siedzibę znany nie tylko w Polsce Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk". Okazją do zaprezentowania dawnych obyczajów, pieśni i tańców są liczne imprezy folklorystyczne. Do najbardziej znanych należą: „Żywieckie Gody", „Tydzień Kultury Beskidzkiej" oraz „Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny".

Zabytki techniki

Dzięki gwałtownemu rozwojowi przemysłu oraz zastosowaniu najnowszych osiągnięć techniki o Górnym Śląsku stało się głośno w całej Europie na przełomie XVIII i XIX wieku. W Tarnowskich Górach na turystów czekają dwa obiekty związane z górnictwem srebra i ołowiu: Kopalnia Zabytkowa oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, gdzie największą atrakcją jest sześćsetmetrowy, podziemny spływ łodziami kopalnianymi korytarzami. W Zabrzu znajdują się zabytkowe obiekty górnictwa węgla kamiennego: Skansen Podziemny „Guido", Skansen „Królowa Luiza" oraz Muzeum Górnictwa Węglowego. Przy pomocy środków z Unii Europejskiej realizowany jest projekt „Zabrze - miasto turystyki przemysłowej", którego celem jest lepsze przystosowanie istniejących zabytków do potrzeb turystów. Elementem łączącym wszystkie funkcjonujące w Zabrzu obiekty będzie Kluczowa Sztolnia Dziedziczna - system korytarzy podziemnych, które w XIX wieku służyły do transportu węgla. Już w niedalekiej przyszłości zwiedzający będą mogli w aktywny sposób poznawać pracę górników, poruszając się pod ziemią łodziami, kolejką szynową i kolejką podwieszaną.

Atrakcją, nie tylko dla miłośników piwa, jest możliwość zwiedzenia Browaru Książęcego w Tychach wraz z Muzeum Piwowarstwa, gdzie w nowoczesny sposób ukazano historię warzenia tego trunku, sięgającą roku 1629. Każda wycieczka kończy się degustacją wyrobów współczesnych piwowarów.    

W Gliwicach na uwagę zasługuje 110-metrowy maszt Radiostacji, najwyższej drewnianej konstrukcji w Europie. Ciekawym zabytkiem przemysłowym Częstochowy jest Muzeum Zapałek, gdzie z bliska można oglądać produkcję zapałek, która odbywa się w tradycyjny sposób.

W regionie funkcjonuje, nieprzerwanie od 150 lat, kolejka wąskotorowa. Jej trasa liczy 23 km i biegnie z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. Niedaleko, w Radzionkowie, znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Chleba, gdzie własnoręcznie można przygotować i upiec pieczywo.

W Bielsku-Białej działa Muzeum Włókiennictwa, w którym zgromadzono maszyny służące do wyrobu tkanin, natomiast w Mysłowicach istnieje Centralne Muzeum Pożarnictwa z zabytkowymi pojazdami strażackimi. Z myślą o turystach opracowano Szlak Zabytków Techniki.

Sanktuaria

CZĘSTOCHOWA

Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie ze znajdującym się tam Cudownym Obrazem Czarnej Madonny to największa atrakcja dla pielgrzymów i turystów, licznie odwiedzających nasz region. Cudowny Obraz według legendy został namalowany przez świętego Łukasza na desce stołu Najświętszej Rodziny. Papież Jan Paweł II, który odwiedzał Jasną Górę wielokrotnie jako metropolita krakowski, a następnie jako biskup Rzymu, nazwał Częstochowę „duchową stolicą Polski". Szacuje się, iż corocznie Sanktuarium na Jasnej Górze odwiedza około 5 milionów gości z różnych stron świata. Klasztor jest także wielką skarbnicą pamiątek narodowych. Nie można poznać i zrozumieć polskiej historii bez wizyty na Jasnej Górze. 

PIEKARY ŚLĄSKIE

Piekary Śląskie z Obrazem Matki Boskiej Piekarskiej to miejsce szczególne dla każdego Górnoślązaka. Tradycja pieszych pielgrzymek kobiet i mężczyzn do tego sanktuarium sięga XVII wieku. Częstym gościem i kaznodzieją był tu kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Do dziś pielgrzymki kobiet, ubranych w tradycyjne stroje, są okazją do spotkania się z żywym folklorem śląskim. 

SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

W Województwie Śląskim zachowało się około siedemdziesięciu kościołów drewnianych, które zachwycają zarówno prostotą kształtu, jak i estetycznymi, malowniczymi wnętrzami. Zostały one włączone w dostępny dla turystów Szlak Architektury Drewnianej.

Nieodłącznym elementem krajobrazu regionu są także liczne kapliczki przydrożne i figury świętych.

Hotele, ośrodki konferencyjne

TURYSTYKA BIZNESOWA

Wyśmienita komunikacja, olbrzymia baza hotelowa i gastronomiczna, liczne atrakcje turystyczne stwarzają idealne warunki do organizacji kongresów, konferencji i szkoleń.

Zapraszamy:

do Katowic - stolicy regionu, położonej w centralnej części województwa. Funkcjonuje tu hala widowiskowo-sportowa „Spodek" i duże centrum targowe. Hotele w centrum miasta oferują ponad 2000 miejsc noclegowych. Również takie miasta, jak: Zabrze, Gliwice, Chorzów, Sosnowiec, Rybnik, są doskonałymi miejscami do przeprowadzania dużych imprez konferencyjnych i szkoleniowych. Wizyta w znajdujących się w pobliżu Tyskim Muzeum Piwowarstwa, Muzeum Zamkowym w Pszczynie, Zabytkowej Kopalni Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach czy Skansenie Górniczym „Królowa Luiza" może być wspaniałym uzupełnieniem szkolenia.

do Szczyrku, Wisły, Ustronia - popularnych beskidzkich miejscowości wypoczynkowych. Wspaniałe hotele oraz centra konferencyjne, oprócz wysokiego standardu, oferują wyposażone w najnowszy sprzęt audiowizualny sale konferencyjne. Wycieczki kolejkami krzesełkowymi na Skrzyczne i Czantorię, gondolową na Szyndzielnię, szynowo-linową na górę Żar, liczne szlaki piesze, rowerowe, a zimą dobrze przygotowane stoki narciarskie są świetną okazją do rekreacji poprawiającej jakość szkolenia.

na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. Prężnie rozwijająca się tutejsza baza hotelowa spełnić może oczekiwania najbardziej wymagających klientów, a okoliczne wapienne skałki są doskonałym miejscem organizacji programów typu incentive: „szkoły przetrwania", przejażdżki konne, wyprawy samochodami terenowymi, wspinaczki skałkowe.  

KUCHNIA

Bogactwem naszego regionu jest kuchnia. Stylowe karczmy i restauracje zapraszają turystów, oferując smaczne, regionalne potrawy. Niekwestionowanym liderem śląskiej kuchni jest żur - zupa robiona z zakwasu z mąki żytniej, podawana z wędzonką i jajkiem, oraz rolada i kluski śląskie.

Kuchnia górali beskidzkich to przede wszystkim kita - wędzona wieprzowa szynka podawana na ciepło oraz kwaśnica - zupa przygotowywana z wywaru ze świńskiego ryja i kiszonej kapusty. Coraz większą furorę robi oscypek - wędzony ser z mleka owczego, wyrabiany przez górali, wyśmienity zarówno na zimno, jak i na ciepło. 

Region znany jest również ze swoich tradycji piwowarskich. To tutaj funkcjonują browary warzące najbardziej znane gatunki piw: Żywiec i Tyskie.

Komunikacja

LOTNISKO

Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice" w Pyrzowicach jest najdynamiczniej rozwijającym się lotniskiem w Europie. Jeszcze kilka lat temu z jego usług korzystało niespełna 200 tys. pasażerów rocznie. Obecnie w ciągu roku port obsługuje ponad milion pasażerów. Z „Katowic" można bezpośrednio dolecieć między innymi do: Londynu, Rzymu, Paryża, Dublina, Sztokholmu, Amsterdamu, Frankfurtu, Kolonii, Düsseldorfu, Mediolanu, Liverpoolu czy Warszawy. Nasze lotnisko stało się centrum lotów linii niskokosztowych oraz czarterowych dla Polski południowej. Dla komfortu podróżujących oddano do użytku nowy terminal pasażerski.

Na rok 2007 zaplanowano natomiast zakończenie budowy kolejnego nowoczesnego terminalu. Zaangażowanie takich przewoźników, jak: Wizzair, Lufthansa, Centralwings czy Lot, spowodowało, iż z całej Europy można łatwo, tanio i wygodnie przylecieć na Śląsk.

DROGI

Województwo Śląskie posiada najbardziej gęstą sieć dróg ekspresowych w kraju. Zakończenie prac związanych z budową autostrady A-4 w naszym regionie zapewniło także szybką i bezkolizyjną podróż zarówno na zachód, w kierunku Opola, Wrocławia, jak i wschód, w kierunku Krakowa.

Budowana Drogowa Trasa Średnicowa, łącząca miasta Aglomeracji Górnośląskiej, już wkrótce pozwoli na skrócenie podróży pomiędzy największymi ośrodkami centralnej części regionu. Dzięki gruntownej modernizacji drogi z Cieszyna do Bielska-Białej i dalej do Żywca, ułatwiony jest dojazd do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych Beskidów.

KOLEJ, TRANSPORT AUTOBUSOWY

Podróż pociągiem InterCity  z Warszawy do stolicy regionu - Katowic zajmuje niewiele ponad dwie godziny. Częste i szybkie połączenia Warszawa-Katowice pozwalają zarówno turystom, jak i biznesmenom w sposób wygodny zaplanować pobyt u nas. Katowice posiadają bezpośrednie połączenia kolejowe z takimi miastami, jak: Berlin, Wiedeń, Budapeszt, Bratysława, Praga, Moskwa, Hamburg. Liczne linie autobusowe obsługują zarówno połączenia krajowe, jak i zagraniczne, ze szczególnym uwzględnieniem tras do Niemiec, Londynu, Paryża czy Brukseli.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
Ślask w obiektywie - fotografia Adam Nawara
Odra we Wrocławiu na przeciw Ostrów Tumski
Wrocławski rynek
Gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Ogród Japoński
Hala Ludowa
Wyspa Piaskowa z lotu ptaka
Stawy Milickie w Dolinie Baryczy
Wodospad Szklarka
Śnieżka
Śnieżne Kotły
Wielki Staw w Karkonoszach
Czarna Góra w Kotlinie Kłodzkiej
Góry wokół Stronia Śląskiego
Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój
Klasztor Cystersów w Henrykowie
Wiatrak na polach pod Sobótką
Pałac w Kraskowie
Zamek Książ
Zamek Grodno
Jelenia Góra Rynek
 
 
19 - 11.01.2013          
 

Tatry Dolina Pięciu Stawów Morskie Oko Czarny Staw

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
 

Zbiornik Czorsztyńki

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
 

Babia Góra

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
16          
 

Gubałówka i okoliczne krajobrazy

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
 

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (Krzeptówki)

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
7          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
 
Poland - News
 
   
News - Nauka języków obcych ...  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.